.post img {max-width:80% !important}

14.11.12

Louvre

Przypomniałam sobie o sali z kopiami rzeźb dla niewidomych, którzy mogli je dotykać. Mam nadzieję, że jest ich więcej (pamiętam, że w British Museum niewidomi mogą dotykać nawet oryginały - o tym jeszcze będzie), ale ja w mojej głowie widziałam tę w Luwrze. Oczywiście (dzięki Bogu!), na tym nie kończy się dostosowanie przestrzeni muzeum. Dlatego znów zapachnie Paryżem. 

Na stronie Luwru (strona w językach francuskim, angielskim, chińskim i japońskim) znaleźć można w łatwy sposób mapkę dostępności dla osób niepełnosprawnych w języku polskim! (po prawej stronie na górze, w zakładce "wybierz język"). Co prawda, jest według mnie gorzej opracowana, niż ta po angielsku, ale i tak się cieszę, że jest (tutaj).

Mapa kondygnacji -1 (pozostałe tutaj) / -1 Level (whole English version here)

Ponadto personel muzeum, na życzenie osoby, odprowadzi ją do Galerii "dotykowej", parkingu czy taksówki. Indywidualnie czy w grupach, dla osób nie(do)słyszących oferowane jest zwiedzanie we francuskim języku migowym, za pomocą czytania z ust, czy fonogestów, a dla nie(do)widzących zwiedzanie "dotykowe" i opisywanie dzieł sztuki. Indywidualnie można wypożyczyć darmowo wózek inwalidzki bez rezerwacji, jednak dla grup (7-25 osób wraz z opiekunami) limit to 8 wózków do wypożyczenia z 2 miesięczną rezerwacją. Jeżeli grupa chce skorzystać ze zwiedzania z pracownikiem, musi zarezerwować spotkanie aż 3 miesiące wcześniej, co kosztuje 38€. W ofercie są warsztaty tematyczne (nie znalazłam podstrony ze szczegółami). Oraz - organizowane jest zwiedzanie dla grup osób niepełnosprawnych psycho-ruchowo; preferowane są mniejsze grupy.  





Winda w foyer pod Piramidą, bardzo efektowna, z pierwszeństwem dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi / Lift in the Piramide foyer with priority for disabled and mothers with children 

Galeria "dotykowa" / Tactile Gallery

Jedna z rzeźb do "dotykania" / One of the sculptures in a Tactile Gallery

I just remembered a room where visitors could touch the sculptures. I am sure this is not the only one (in British Museum I saw notes that blind and visually impaired could even touch some of the regular exhibits - I will write about it as well). But, yes, it was in Louvre! They have more adjustments than this room. So, here we are in Paris again. 

On Louvre website you can find accessibility map (a page of which you can see above) and description. You can read all about what they prepared for disabled visitors. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz